Laboratorij za elemente strojeva - Home

  Fakultet strojarstva i brodogradnje

Fakultet strojarstva i brodogradnje

Katedra za elemente strojeva i konstrukcija

Sveučilište u Zagrebu  

 

 

 

 

 

 

 

Povijest

 

 

Pretvorbom Tehničke visoke škole u Tehnički fakultet u sklopu zagrebačkog Sveučilišta 1926. godine, dolazi i do ojačanog kadrovskog i materijalnog razvoja Stolice za elemente strojeva. Kada je 28.10.1927. konačno imenovan ing. Josip Boncelj za redovnog profesora iz predmeta Konstrukcija strojnih dijelova, stvoreni su uvjeti za osnivanje Zavoda. Stolica je preimenovana u Stolicu strojnih dijelova, a pripojena joj je Stolica za prenosila i dizala. Ing. Josip Boncelj osniva 1928. godine Zavod za konstrukciju strojevnih dijelova i postaje njegovim predstojnikom. Zavod je preuzeo bogatu Zbirku strojnih dijelova koja je nastajala od 1919. godine darivanjem te Zbirku nacrta strojnih konstrukcija, dar specijalnih tvornica inozemne industrije. Uz otvorenje Zavoda pokrenuto je osnivanje Laboratorija za znanstveno ispitivanje strojnih dijelova. Značajno je da su se iz ovog Laboratorija kasnije razvili mnogi drugi laboratoriji sadašnjeg Fakulteta ili su bili potpomognuti dijelovima njegove opreme. U međuvremenu navedeni laboratorij promijenio je ime u Laboratorij za elemente strojeva.

Do 1928. Stolica strojnih dijelova nije imala stalnog predavača. Za to mjesto bio je predviđen dr. phil. ing. Jaroslav Havliček, koji je bio jedan od trojice organizatora utemeljenja Tehničke visoke škole 1919. Kako Havliček nije mogao preuzeti nastavu iz Teorije strojeva, u nedostatku nastavnika neko vrijeme predavali su Elemente strojeva, ing. L. Sorta, Opće strojarstvo (1920.-1922.) prof. ing. Miloš Milošević i asistent ing. Sušenkov. Od 1946. godine Katedru za elemente strojeva, dizala i prenosila preuzima kao predstojnik prof. dipl. ing. Alfred Heim. Iz ove se Katedre 1950. godine izdvajaju kao zasebno znanstveno-nastavno područje prenosila i dizala, a katedra postaje Zavod za elemente strojeva, čiji predstojnik i nadalje ostaje prof.ing. Alfred Heim. Kako se prostorije Tehničkog fakulteta nalaze na više mjesta u gradu, tako je i Zavod za elemente strojeva smješten u zgradi na Kazališnom trgu (Trgu maršala Tita), gdje su se, osim kabineta za nastavnike, nalazile i predavaonica i crtaonice za održavanje nastave. Među studentima se za ovu lokaciju rabila kratica TMT, koja je nerjetko gubila izvorno značenje.

Godine 1956., kada se Tehnički fakultet razdvojio na više fakulteta, Zavod za elemente strojeva postao je sastavnicom novoosnovanog Strojarsko-brodograđevnog fakulteta (SBF) s nepromijenjenom lokacijom. U to vrijeme u dvorišnim prostorijama zgrade na TMT-u Zavod osniva Radionicu za izradbu nastavnih i oglednih pomagala, iz koje se, uz pomoć već spomenute Zbirke strojnih dijelova i Laboratorija za ispitivanje strojnih dijelova, kasnije razvijaju dva zasebna laboratorija, i to: Laboratorij za elemente strojeva i Laboratorij za opće strojarstvo, preimenovan 1997./98. u Laboratorij za strojne sklopove.

Preseljenjem Strojarsko-brodograđevnog fakulteta 1965. godine u novoizgrađeni objekt u Ulici Ivana Lučića 5 (tada Đure Salaja 5) Zavod za elemente strojeva smješten je sa svojim kabinetskim i administrativnim prostorijama na trećem katu u zgradi deseterokatnog "tornja", dok su oba laboratorija smještena u nekoliko prostorija u niskom prizemlju. Nakon integracije Strojarsko-brodograđevnog fakulteta i Visoke tehničke škole 1967. godine u novi Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) Zavodu za elemente strojeva pridružuje se i kadrovski i smještajno Katedra za elemente strojeva Visoke tehničke škole na čelu s prof. dr. Eugenom Oberšmitom i višim predavačem dipl. ing. Brankom Kovačem. Odlaskom u mirovinu prof. dipl. ing. Alfreda Heima 1970. godine predstojništvo Zavoda za elemente strojeva preuzima prof.dr.sc. Eugen Oberšmit. U to vrijeme na ovom Zavodu, uz već navedene nastavnike-profesore Heima i Oberšmita te višeg predavača Kovača - djeluju još kao nastavnici prof. dipl. ing. Franjo Kahle i doc. dipl. ing. Edmund Kron. Uz niz stalnih i znatan broj honorarnih asistenata, koji rade u sklopu Zavoda prije svega održavajući vježbe, ovdje je još značajno navesti dugogodišnje uspješno djelovanje i vođenje administracije Zavoda, koju je inače organizacijski uspostavio prof. dipl. ing. Alfred Heim, administrativne tajnice Zavoda gospođe Nade Premužić (od 1947. do 1979. godine).

Reorganizacijom Fakulteta strojarstva i brodogradnje 1971. godine Zavod za elemente strojeva postaje Katedra za elemente strojeva i zajedno s Katedrom za mehaniku i nauku o čvrstoći čini Maticu za osnove strojarstva. U ovoj organizacijskoj strukturi Katedra za elemente strojeva ostaje do 1974. godine, kada na Fakultetu dolazi do nove reorganizacije sa svrhom okrupnjavanja Zavoda s većim brojem katedara, tako da Katedra za elemente strojeva ulazi u sastav velikog Zavoda za strojarstvo. Uskoro je sazrela spoznaja da je struktura ovako glomaznih Zavoda potpuno neprikladna, pa je već 1978. godine došlo do nove reorganizacije Fakulteta, pri čemu je sada s proširenim nazivom Katedra za elemente strojeva i konstrukcije, zajedno s Katedrom za matematiku i nacrtnu geometriju i Katedrom za mehaniku i nauku o čvrstoći ušla u sastav Zavoda za mehaničke konstrukcije, čije djelovanje počinje sa škol.god. 1978/79. Na Katedru za elemente strojeva i konstrukcije prelazi kao nastavnik 1979. godine prof. dr. sc. Aurel Kostelić, čijim se dolaskom pojačava rad na primjeni računala u procesu konstruiranja. Dolazi do razvoja i primjena teorijskih pristupa znanosti o konstruiranju, kao što je primjerice metodičko konstruiranje i slično. Njegovom zaslugom osnovan je 1986. godine u sklopu Katedre uz dva postojeća i treći laboratorij, i to Laboratorij za osnove konstruiranja, lokacijski smješten u novi prikladno uređen prostor u prizemlju tzv. južne zgrade Fakulteta. Nešto prije odlaska u mirovinu prof. dr. sc. Eugena Oberšmita, voditeljstvo Katedre za elemente strojeva i konstrukcije preuzima 1983. godine prof. dr. sc. Aurel Kostelić, te ostaje njezin predstojnik do svoje nagle i prerane smrti 1996. godine. Nakon toga na dužnost voditelja Katedre izabran je prof. dr. sc. Zvonimir Horvat.

Novim preustrojstvom Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu, koje je uspostavljeno početkom šk. god. 1997./98., ustrojen je novi Zavod za konstruiranje (kao sljednik prethodne Katedre za elemente strojeva i konstrukcije) s dvije nove katedre, i to: Katedrom za osnove konstruiranja, s voditeljem doc.dr.sc. Dorianom Marjanovićem, i Katedrom za elemente strojeva i konstrukcija, čiji je voditelj doc. dr. sc. Željko Cvirn. Predstojnik Zavoda za konstruiranje je prof. dr. sc. Zvonimir Horvat. Namjera je novog ustrojstva osnažiti razvoj užih znanstveno-nastavnih disciplina. Laboratorij za elemente strojeva i Laboratorij za strojne sklopove usmjerili su svoju djelatnost na znanstveno-istraživačke radove i na održavanje laboratorijskih vježbi iz nastave elemenata strojeva, prijenosnika snage i gibanja te mehaničkih konstrukcija. Uz ove osnovne djelatnosti, u ovim laboratorijima obavljana su i mnogobrojna ispitivanja i istraživanja za potrebe gospodarstva. Zbog općepoznate i kroničnog manjka financijskih sredstava navedeni su laboratoriji uvijek imali velikih poteškoća u nabavi potrebne opreme i instrumentarija te shodno tome i njihovoj obnovi (primjerice mjerni mostovi za tenzometrijska mjerenja naprezanja i opterećenja, mjerna vratila i sl.). Održavanje i obnova takve opreme predstavljali su dodatne probleme. Međutim, i u postojećim uvjetima oba su laboratorija našla načina za svoje plodno djelovanje osobitim angažiranjem nastavničkog i stručnog osoblja. Kroz više generacija oni su sami projektirali, konstruirali, izradili mnogo ispitnih uređaja, naprava, pa i ispitnih strojeva, kao što su npr. stroj na ispitivanje kliznih ležaja, prednaponski uređaj za ispitivanje zupčanih prijenosnika i neelastičnih spojki, dva uređaja za ispitivanje prijenosnika otvorenim tijekom snage, uređaj za utvrđivanje trenja i trošenja (sistema TIMKEN) i niz drugih naprava i modela. U izradbi ovih uređaja velike zasluge imao je dugogodišnji tehnički laborant, VKV radnik gospodin Ivan Mikecin, koji je radio u laboratoriju od 1953. do 1987. godine. Zahvaljujući tako stvorenoj opremi i nužnijeg pribavljenog instrumentarijima, u okviru obaju navedenih laboratorija izrađen je niz diplomskih radova, magisterija i doktorskih disertacija.