Život na FSB

Na ovoj stranici koristimo kolačiće kako bi korisnici mogli pristupati svojim korisničkim računima te za potrebe analize pristupa fakultetskim stranicama. Nastavljanjem korištenja ove stranice pristajete na kolačiće.

Život na FSB

Humans of FSB: Karlo Mišković, alumnus

Priča/Story: Ana Lipovac; Slika/Photo: Ines Dedeić
Na početku svog akademskog puta osjećao sam se potpuno izgubljeno. Nisam se ni želio upisati na ovaj fakultet – sanjao sam o stomatologiji, uvjeren da je to moj pravi poziv jer sam uvijek težio pomagati ljudima. No, kako se često događa, život nas odvede na nepredviđene staze. Veći dio svog života nisam znao što točno želim raditi, a prva godina fakulteta bila je posebno zbunjujuća. Lutao sam između kolegija, pitajući se jesam li na pravom mjestu. Ljeto nakon prve godine odlučio sam nešto promijeniti. Počeo sam pisati knjigu, razmišljajući o filozofiji života, o tome kako se postaviti u raznim situacijama i pronaći smisao u svemu. Pročitao sam Man’s Search for Meaning Viktora Frankla, knjigu koja mi je promijenila pogled na svijet. Shvatio sam da ne trebam tražiti odgovore od života – život postavlja pitanja meni, a na meni je da na njih odgovorim svojim postupcima. Odlučio sam dati 100 % sebe u svemu što radim i vidjeti kamo će me to odvesti. Sada, sedam godina poslije, ta knjiga konačno treba ugledati svjetlo dana. Shvatio sam da je pisanje tek pola posla – prava borba dolazi s dizajnom, objavom i svime što dolazi nakon toga. Zato mnogi odustanu prije nego što njihova priča uopće dođe do čitatelja.

S vremenom sam pronašao strast u istraživanju i inovacijama. Dvije apsolventske godine omogućile su mi da se posvetim praksama i steknem konkretna iskustva. Radio sam u Mladoj Boleslavi, u Škodi, kao analitičar interne logistike, gdje sam optimizirao tok AGV-a na proizvodnoj liniji. Osmislio sam redizajn trolleya koji je optimizirao transport i uštedio tvrtki oko 200 tisuća eura godišnje. Taj se dizajn sada koristi u cijeloj Škoda grupaciji, a meni je bilo nevjerojatno znati da ostavljam konkretan trag. Radio sam i u Bugattiju, odnosno Rimac grupaciji na Bugattiju Tourbillon, a poslije sam bio na praksi u Lihtenštajnu u tvrtki Hilti. Dok sam još bio ondje, dobio sam ponudu od švicarske tvrtke Weidmann da radim za njih u Zagrebu. Bio sam naviknut na inženjerske projekte, no kada sam se susreo s drvnom industrijom, shvatio sam koliko zapravo malo znam o tom području. Ipak, to mi nije predstavljalo prepreku – naprotiv, izazov me motivirao da učim i prilagodim se.

Paralelno s praksama, posvetio sam se znanstvenim istraživanjima. U ožujku 2023. obranio sam završni rad o agilnom menadžmentu pod mentorstvom doc. dr. sc. Mire Hegedića. Proučavao sam agilnu metodologiju, njezinu povijest, najpopularnije okvire rada i digitalne alate koji se koriste u modernom upravljanju projektima. Također sam 2024. godine osvojio Rektorovu nagradu za projekt Nadogradnja laboratorijskog sustava za ubrzanu degradaciju stanja ležajeva s računalnim sustavom za prikupljanje i obradu podataka. Ovaj projekt unaprijedio je prediktivno održavanje u industriji, koristeći napredne web tehnologije poput FastAPI-ja i Reacta.

Gledajući unatrag, shvaćam da uspjeh ne dolazi iz unaprijed zacrtanog plana, nego iz posvećenosti, rada i prilagodljivosti. Nisam imao jasnu viziju svog puta, ali sam uvijek davao sve od sebe u svakom zadatku, i to me dovelo do ovdje. Ova priča nije samo moja – ona je dokaz da i oni koji nisu sigurni u svoj put, mogu pronaći svoje mjesto trudom i marljivošću. Svaka prilika, svaki izazov i svaka prepreka mogu postati dio nečijeg uspjeha, ako ih prihvatimo s pravim stavom.

Karlo Mišković, alumnus

Humans of FSB
  • Podijeli
Ostale vijesti iz kategorije

Humans of FSB: Iva Mraz, studentica

24. ožujka 2025.
Darija Sesar Petrić, 

Humans of FSB: Antonio Varović, student

24. veljače 2025.
Darija Sesar Petrić, 


Fakultet strojarstva i brodogradnje
Ivana Lučića 5
10002 Zagreb, p.p. 102
MB 3276546
OIB 22910368449
PIC 996827485
IBAN HR4723600001101346933
tel: +385 1 6168 222
fax: +385 1 6156 940
Sveučilište u Zagrebu
Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Mapa stranica
Izjava o pristupačnosti