Život na FSB

Na ovoj stranici koristimo kolačiće kako bi korisnici mogli pristupati svojim korisničkim računima te za potrebe analize pristupa fakultetskim stranicama. Nastavljanjem korištenja ove stranice pristajete na kolačiće.

Život na FSB

Humans of FSB: Karlo Obrovac, viši stručni suradnik u SZVO-u

Priča/Story: Lovro Olivier; Slika/Photo: Ines Dedeić
Oduvijek sam bio fasciniran povezanošću medicine i strojarstva. Bez inženjerskih dostignuća medicina ne bi mogla napredovati, a upravo me taj spoj pratio tijekom cijele karijere. Diplomirao sam na Medicinskom fakultetu 1997. godine i odradio staž u Lipiku, no moja strast prema znanosti i tehnici usmjerila me prema interdisciplinarnom radu. 

Već u osnovnoj školi pokazivao sam interes za fiziku, astronomiju i tehničke discipline. Sudjelovao sam na natjecanjima i radio s vrhunskim mentorima, što je oblikovalo moj daljnji interes za primjenu znanosti u praksi. Nakon studija medicine zaposlio sam se u tvrtki koja se bavila CAD/CAM proizvodnjom ortopedskih pomagala, gdje sam spojio medicinu i inženjerstvo, osobito u području ortotike i protetike. Tijekom tog razdoblja, netom nakon Domovinskog rata, postojala je velika potreba za ortopedskim pomagalima zbog velikog broja ljudi s tjelesnim oštećenjima. Uvidio sam da je klasična, ručna izrada pomagala spora i ograničena, što me potaknulo da istražim mogućnosti primjene digitalnih tehnologija. Moj cilj bio je razviti učinkovit sustav koji bi omogućio bržu i precizniju izradu ortopedskih pomagala prilagođenih svakom pacijentu. 

U suradnji s profesorom Udiljakom s Fakulteta strojarstva i brodogradnje (FSB) razvio sam vlastiti CAD/CAM sustav za izradu ortopedskih uložaka. Osnovao sam i tvrtku koja se temelji na toj tehnologijiji, koju sada vodi moja supruga, te u suradnji s ljudima s kojima dijelim iste poglede i tvrtku koja se bavi istraživanjem i razvojem. Tim koji sam okupio uključivao je stručnjake s FSB-a i FER-a, a zajedničkim radom razvili smo nove mjerne sustave, softvere i simulacije koje se danas primjenjuju u industriji diljem Amerike i Europe. Uvijek ističem važnost interdisciplinarnog pristupa i suradnje između različitih znanstvenih grana. Medicina je napredovala zahvaljujući tehnološkom razvoju, a tehnologija crpi inspiraciju iz medicinskih potreba. Taj spoj potaknuo me da se upišem na poslijediplomski studij strojarstva na FSB-u, gdje sam stekao znanja potrebna za razumijevanje biomehaničkih problema u medicini. 

Moja stručnost dovela me do suradnje s američkom tvrtkom, gdje sam proveo niz godina razvijajući i implementirajući tehnologiju za proizvodnju ortopedskih pomagala, ponajviše za ratne veterane. Također sam radio na projektima vezanima za probleme dijabetesa i amputacija. Iako je američki zdravstveni sustav tehnološki napredan, smatram da je hrvatski sustav bolji u smislu dostupnosti skrbi. 

U slobodno vrijeme bavio sam se hrvanjem i programiranjem, a programirati sam počeo još 1981. godine na ZX80 Sinclair računalu. Sudjelovao sam na natjecanjima iz fizike i astronomije te osvajao nagrade. Iako zbog profesionalnih obveza sada nemam mnogo vremena za hobije, svakodnevno nastojim pročitati nekoliko znanstvenih članaka kako bih ostao u tijeku s novim istraživanjima. 

Moja obitelj također dijeli strast prema znanosti: kći mi radi u Rimcu, a supruga je kirurgica i vodi našu obiteljsku tvrtku. Smatram da su danas resursi za učenje neiscrpni i da svaka zajednica prepoznaje kvalitetne stručnjake. 

Zaključujem da je ključ uspjeha razumijevanje problema, dobra priprema i timska suradnja. Inženjeri bi trebali rješavati probleme, a ne ih stvarati, a medicina i tehnika trebaju se međusobno dopunjavati kako bi unaprijedile kvalitetu života ljudi. 

Karlo Obrovac, viši stručni suradnik u SZVO-u

Humans of FSB
  • Podijeli
Ostale vijesti iz kategorije

Humans of FSB: Emanuel Vuković, student

22. travnja 2025.
Darija Sesar Petrić, 


Fakultet strojarstva i brodogradnje
Ivana Lučića 5
10002 Zagreb, p.p. 102
MB 3276546
OIB 22910368449
PIC 996827485
IBAN HR4723600001101346933
tel: +385 1 6168 222
fax: +385 1 6156 940
Sveučilište u Zagrebu
Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Mapa stranica
Izjava o pristupačnosti