Erasmus+ studijski boravak

Na ovoj stranici koristimo kolačiće kako bi korisnici mogli pristupati svojim korisničkim računima te za potrebe analize pristupa fakultetskim stranicama. Nastavljanjem korištenja ove stranice pristajete na kolačiće.

Međunarodna suradnja
Studenti
Međunarodna suradnja

Erasmus+ studijski boravak

Pojam studentske razmjene podrazumijeva ostvarivanje dijela studijskog programa (semestra, akademske godine) na stranom sveučilištu odnosno odrađivanja stručne prakse na inozemnoj ustavnovi/instituciji/poduzeću. 

VRSTE RAZMJENA

  1. Razmjena studenata u svrhu studijskog boravka - SMS (2 - 12 mjeseci) - uključuje i izradu završnog rada (ne uključuje samostalno istraživanje koje nije sastavni dio studija).
  2. Stručna praksa za studente - SMP (2-12 mjeseci) - ako je dio nastavnog programa. Ako nije dio nastavnog programa matični fakultet mora posebno odobriti praksu.
  3. Kombinacija studijskog boravka i stručne prakse (2-12 mjeseci po aktivnosti) - uz uvjet da  se stručna praksa obavlja pod nadzorom iste visokoškolske ustanove na kojoj će student ostvariti studijski boravak, te da se dvije aktivnosti ostvare jedna za drugom bez prekida.
  4. Međunarodne ljetne škole - studentima se također nudi opcija kratkotrajne međunarodne razmjene kroz ljetne škole u organizaciji inozemnih institucija.

Najzastupljenija mobilnost u okviru Erasmus+ programa studijski je boravak. U tom slučaju student potpisuje ugovor o stipendiji (subvenciji) s nositeljem programa za Sveučilište u Zagrebu - Središnji ured za međunarodnu suradnju, a u
 nastavku donosimo HODOGRAM aktivnosti.




Tribine

Cilj tribina je informiranje studenata o postupku pripreme za prijavu na natječaj. Sudjelovanje na barem jednoj od dvije tribine je kriterij koji se uzima u obzir kod rangiranja.

Na 1. tribini iznose se informacije o tijeku postupka i detaljima, pozivaju studenti koji su ili bili ili jesu na mobilnosti.  Pregledava se natječaj od prošle godine i naglašavaju detalji te odgovara na pitanje studenata. Tribina je svojevrstan signal svima koji planiraju ići na mobilnost da je krajnji rok za početi s planiranjem svog boravka. 
2. tribina je po sadržaju nalik prvoj, ali se na njoj prolazi kroz tekst aktualnog natječaja. Na svakom je pojedincu zainteresiranom za mobilnost da i samostalno prouči tekst natječaja, preporučeno prije tribine, kako bi na tribini mogao dobiti odgovore na neka pitanja. 
3. tribina posvećena je konkretnim radnjama koje studenti odabrani za mobilnost trebaju poduzeti. I na ovu tribinu najčešće budu pozvani studenti koji su već bili ili jesu na mobilnosti. Ovdje su teme priprema PT tablice, način popunjavanja LA te proučavanje Uputa odabranima. Česte su i teme osiguranja smještaja, putnog osiguranja i slično. Ovdje se također objašnjava postupak nominacije i prijave na strano sveučilište. 



Na koja se sveučilišta može otići

Razmjena studenata u svrhu studijskog boravka ostvaruje se isključivo na temelju međuinstitucijskih sporazuma koji se sklapaju između fakulteta i inozemnih ustanova. Odlazak na mjesto koje je dogovorio drugi fakultet ili akademija nije moguć. Popis inozemnih sveučilišta s kojima je fakultet sklopio sporazum nalazi se u glavnom izborniku Sporazumi.

Priznavanje kolegija

Svaki student prije odlaska na studijski boravak i prije potpisivanja Ugovora o učenju treba u dogovoru s ECTS koordinatorom pripremiti Tablicu priznavanja predmeta prema Ugovoru o učenju
Nakon što je tablica odobrena, sklapa se Ugovor o učenju (Learning Agreement) , koji potpisuju student, matični fakultet i ustanova u inozemstvu. Ugovor o učenju na FSB-u potpisuje ECTS koordinator.

Napomene: Studenti za vrijeme trajanja međunarodne razmjene ostaju upisani na matičnom fakultetu
Sukladno Pravilniku o međunarodnoj mobilnosti , čl. 9, najviše trajanje mobilnosti određuje se studijskim programom, a ne može biti duže od polovice trajanja određenog studijskog programa.

Financijska potpora

Financijsku potporu u okviru Erasmus+ programa studenti mogu ostvariti za razdoblja mobilnosti u ukupnom trajanju do 12 mjeseci za svaku razinu studija (preddiplomska, diplomska i poslijediplomska razina). Studenti koji se nalaze u kategoriji onih koji imaju obavezu participacije u troškovima studija, za vrijeme trajanja razmjene dužni su nastaviti plaćati participaciju, a Erasmus+ studenti oslobođeni su plaćanja školarine na inozemnom visokom učilištu. 

Financijska potpora koju student može primiti iz Erasmus+ sredstava je dodatak za troškove studiranja koje bi student imao i na matičnom sveučilištu, te stoga pokriva samo dio troškova života. Mjesečna financijska potpora iz Erasmus+ sredstava bit će objavljena u Natječaju. Studenti se mogu odlučiti otići na Erasmus+ razmjenu o svom trošku odnosno bez financijske potpore (tzv. zero-grant). Zero-grant studenti imaju sva ista prava i obveze kao i oni studenti kojima je odobrena financijska potpora. Sukladno Odluci Fakultetskog vijeća, Fakultet strojarstva i brodogradnje dodijeljuje jednokratnu financijsku potporu svojim studentima odabranim za međunarodnu razmjenu unutar programa ERASMUS+.

Postupak prijave

Studenti se za razmjenu prijavljuju na natječaj koji raspisuje Sveučilište u Zagrebu. Natječaj se u pravilu raspisuje jednom godišnje u siječnju/veljači za sljedeću akademsku godinu. Prije prijave na natječaj, svi studenti zainteresirani za razmjenu, dužni su proučiti i u dogovoru sa ECTS koordinatorom na fakultetu usporediti studijske programe matičnog i inozemnog sveučilišta, te se savjetovati o kolegijima koje bi mogli slušati i polagati u inozemstvu

Odabir kandidata

Postupak odabira kandidata vrši povjerenstvo na fakultetskoj razini, a osnovni kriteriji za odabir studenata su: pismo motivacije, akademski uspjeh, poznavanje engleskog, odnosno stranog jezika na kojem se održava nastava na stranom sveučilištu.

Sukladno uputama Sveučilišta u Zagrebu i "Priručniku za program Erasmus - Mobilnost studenata i (ne)nastavnog osoblja" Agencije za mobilnost i programe EU definirani su kriteriji odabira studenata na natječaju Erasmus+  (dostupni uz objavu natječaja za pojedinu akademsku godinu).

Odustanci

U dokumentu Upute odabranima također su određeni datumi krajnjih rokova za odustanke za svaki semestar ponaosob. Za odustanak od mobilnosti postoji gotov obrazac i procedura predaje. Odustanci prije navedenih datuma ne povlače sa sobom nikakve posljedice, jednako kao niti odustanci nakon tih rokova ako su opravdani na odgovarajući način (izvanredne situacije ili zdravlje). Odustanci nakon krajnjih rokova za odustanke, a koji ne spadaju u gore opisane, za sobom povlače sankcije u vidu nemogućnosti sudjelovanja u bilo kojem Erasmus programu (studijski boravak ili praksa) u trajanju od 2 godine. Odluku o sankcijama donosi Središnji ured i na to FSB u pravilu nema nikakav utjecaj.

Priprema ugovora o učenju (Learning agreement)

Ponuda kolegija na stranim sveučilištima nije nužno statična. Postoje dodatni uvjeti, ograničen broj polaznika, ponekad javno nepoznata pravila, razni razlozi zašto kolegij nije moguće upisati. Zato je važno imati barem jedan rezervni plan ili barem za ključne kolegije. Treba se osloniti na ponudu kolegija objavljenoj na web-u stranog sveučilišta, upite upućene odgovornim osobama (često bez odgovora), iskustva naših studenata. Svoj plan kolegija student treba upisati u PT tablicu i poslati ECTS koordinatoru. Kod komunikacije s nastavnicima s FSB-a, a naročito kod traženja suglasnosti za priznavanje kolegija, ECST koordinatoru potrebno je poslati kopiju. Jednom odobrena PT tablica temelj je za pripremu Ugovora o učenju (LA) koji može biti u formi dokumenta ili online (OLA). 

 

Potpisivanje ugovora o stipendiji

Ugovor o stipendiji potpisuje student kao korisnik i Središnji ured za međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu kao nositelj projekta. FSB se ne pojavljuje kao stranka u ugovoru. U pravilu su poznati periodi kad se ugovori potpisuju, a sve se odvija prema uputi Središnjeg ureda. Prije potpisivanja ugovora student mora imati definiran LA, u pravilu potpisan od tri strane (student, matična institucija, strana institucija). Važno je naglasiti da po potpisivanju ugovora student na račun dobiva 70% ukupnih sredstava. Također je važno naglasiti da student ne može završiti razinu studija na kojoj je išao na mobilnost prije nego je mobilnost službeno zatvorena. Više o tematici je moguće pročitati u dokumentu Upute odabranima.

Dolazak na strano sveučilište

Strana sveučilišta u pravilu imaju procedure oko dolaska, grupe koje pomažu stranim studentima, urede za međunarodnu suradnju, kontakte. Za period mobilnosti pojedinačno najvažniji dokument je Statement of Host Institution kojim se dokazuje dolazak na određeni datum. U isti dokument se poslije upisuje datum odlaska te period kontaktne nastave. Ti datumi, između ostalog, određuju konačan iznos financiranja. Na nekim sveučilištima konačan datum određuju odmah po ispunjavanju svih obaveza, a ne na temelju broju mjeseci razmjene koji je upisan u međuinstitucijskom ugovoru. Ovjeren dokument treba dostaviti Središnjem uredu i koordinatoru na FSB-u.

Moguće izmjene ugovora o učenju

Bez obzira na to koliko dobro planirali, uvijek se može dogoditi da neki kolegij koji ste planirali neće biti dostupan. U tom slučaju morate naći rješenje (koordinator na stranom sveučilištu, koordinator na FSB-u, nositelji kolegija, voditelj smjera) i dogovoriti izmjene LA, ispuniti obrazac izmjena (dokument ili online), pribaviti sve potrebne potpise i konačan dokument poslati Središnjem uredu i koordinatoru FSB-a. Kolegiji koje ste naveli u PT tablici moraju odgovarati izmijenjenom ugovoru o učenju i to su kolegiji koji će biti upisani u ISVU sustav na FSB-u.

Priznavanje kolegija i završetak mobilnosti

Nakon polaganja kolegija najvažniji dokumenti su Statement of Host Institution s unesenim datumom odlaska i trajanjem kontaktne nastave i Transcript of Records (TOR) s unesenim ocjenama. Prvi dokument u pravilu student dobije osobno, dok drugi dokument u pravilu dolazi elektroničkom poštom ili drugim kanalima.
Ono što je važno da postoje upisani datumi polaganja kolegija ili neki oblik evidencije jer te datume poslije treba unijeti u ISVU. Također je potrebno navesti i satnicu kolegija. Ti podaci često nisu vidljivi u TOR-u te ih je potrebno unijeti u PT/PTC tablicu. Na temelju TOR-a i PT tablice (nakon izmjena PTC-a ) ECTS koordinator provodi postupak priznavanja ocjena i iste se unose u ISVU sustav. Studentska referada obavještava studenta i omogućava mu preuzimanje prijepisa ocjena. Prijepis ocjena jedan je od dokumenata koji student mora dostaviti Središnjem uredu. Nakon što prikupi sve potrebne dokumente i ako je sve u redu, Središnji ured službeno zatvara mobilnost studenta.

 

Više informacija nalazi se na internetskoj stranici Sveučilišta u Zagrebu.


Fakultet strojarstva i brodogradnje
Ivana Lučića 5
10002 Zagreb, p.p. 102
MB 3276546
OIB 22910368449
PIC 996827485
IBAN HR4723600001101346933
tel: +385 1 6168 222
fax: +385 1 6156 940
Sveučilište u Zagrebu
Ministarstvo znanosti i obrazovanja

Mapa stranica