Studijska mobilnost u Erasmus programu
Studijsku mobilnost može se ostvariti na više načina, a među studentima FSB-a najzastupljenija je mobilnost u okviru Erasmus+ programa. U okviru tog programa, student odabran za mobilnost potpisuje ugovor o stipendiji (subvenciji) s nositeljem programa za Sveučilište u Zagrebu (Središnji ured za međunarodnu suradnju). Ono što je odmah važno naglasiti jest da stipendija pokriva samo dio troškova, nikako sve, te da se stvarni iznos izračunava tek nakon povratka s mobilnosti.
U nastavku donosimo HODOGRAM aktivnosti kao orijentacijski prikaz aktivnosti prema uputama Središnjeg ureda za međunarodnu suradnju.
Međutim, niti jedna od procedura ne govori o popratnim pitanjima poput kako do smještaja, ili što s prijevozom i slično. Iz tog razloga ponuđen tekst obuhvaća i teme same ideje o mobilnosti, o čemu treba razmisliti, što je potrebno provjeriti i što je važno znati. Većinu tih informacija moguće je pronaći u tekstu natječaja iz prethodnih godina i u Uputama odabranima, a na FSB-u provodimo i ankete gdje studenti koji su bili na mobilnosti dijele svoja iskustva i savjete onima koji tek planiraju ići. Najčešće neće biti moguće pronaći eksplicitne upute o snalaženju u multikulturalnom okruženju, kao niti upute o tome kako se nositi sa zabilježenom pojavom post-mobilne depresije pa većinu tih tema obradimo na tribinama.
Prikazano ovdje je samo podsjetnik i uvod te pojedine teme mogu imati puno više detalja za što je potrebno pratiti stranice Središnjeg ureda za međunarodnu suradnju.